Omron Automation & Safety A22W-2MY-12A-20
A22W-2MY-12A-20 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2MY-12A-20
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST YEL
Datasheet Download
A22W-2MY-12A-20.pdf
Availability of A22W-2MY-12A-20
QUANTITY
A22W-2MY-12A-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2MY-12A-20
Internal Part NumberEIS-A22W-2MY-12A-20
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Yellow Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2MY-12A-20
Related LinksA22W-2M, A22W-2MY-12A-20 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2MY-12A-20 Details Description
Related parts for A22W-2MY-12A-20
IC SUPERVISOR 4.63V LOW TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 75CRI 2SMD datasheet.pdf
IPD 6.5-3MM SHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
SLAD 180/10 OG 4.5 datasheet.pdf
SGE-225-2-2000 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
470UF 6,3V 8X18MM 85C 3000H datasheet.pdf