Omron Automation & Safety A22W-2MY-24A-02
A22W-2MY-24A-02 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2MY-24A-02
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST YEL
Datasheet Download
A22W-2MY-24A-02.pdf
Availability of A22W-2MY-24A-02
QUANTITY
A22W-2MY-24A-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2MY-24A-02
Internal Part NumberEIS-A22W-2MY-24A-02
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Yellow Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2MY-24A-02
Related LinksA22W-2M, A22W-2MY-24A-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2MY-24A-02 Details Description
Related parts for A22W-2MY-24A-02
DIODE ZENER 5.9V 1W PMDS datasheet.pdf
IC UART QUAD W/FIFO 64-LQFP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
COND CRIMP PUNCH 4018-T datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 681 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
710FXE2-SC-15 SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf