Omron Automation & Safety A22W-3MY-T2-10
A22W-3MY-T2-10 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-3MY-T2-10
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 3POS SPST YEL
Datasheet Download
A22W-3MY-T2-10.pdf
Availability of A22W-3MY-T2-10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22W-3MY-T2-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-3MY-T2-10
Internal Part NumberEIS-A22W-3MY-T2-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22W
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Number of Positions3
Switch Function-
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Yellow Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
ApprovalsCE, cUR, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-3MY-T2-10
Related LinksA22W-3M, A22W-3MY-T2-10 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-3MY-T2-10 Details Description
Related parts for A22W-3MY-T2-10
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU 100MA 500VIMP SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
WRENCH FOR NOTCHED NUT datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 50MA TO-236AB datasheet.pdf