Anaren A2530R24CZ1GR
A2530R24CZ1GR picture photo
Mfg. Part Number
A2530R24CZ1GR
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
NO RANGE EXTENDER MOD TXRX
Datasheet Download
A2530R24CZ1GR.pdf
Availability of A2530R24CZ1GR
QUANTITY
A2530R24CZ1GR Order Process
Ship out your order
Specifications of A2530R24CZ1GR
Internal Part NumberEIS-A2530R24CZ1GR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package500
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesAIR™
PackagingTape & Reel (TR)
RF Family/Standard802.15.4
ProtocolZigbee®
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate-
Power - Output17dBm
Sensitivity-95dBm
Serial InterfacesSPI, UART
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size256kB Flash, 8kB RAM
Voltage - Supply2.2 V ~ 3.6 V
Current - Receiving28mA
Current - Transmitting67mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case34-SMD Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A2530R24CZ1GR
Related LinksA2530R, A2530R24CZ1GR Datasheet, Anaren Distributor
A2530R24CZ1GR Details Description
Related parts for A2530R24CZ1GR
RES CERM WW 5W 100 OHM 5% VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 300 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
APPLHDM*SPL* CUT OFF ONLY K datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16 OHM 1% 25W datasheet.pdf