Anaren A2530R24CZ1GR
A2530R24CZ1GR picture photo
Mfg. Part Number
A2530R24CZ1GR
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
NO RANGE EXTENDER MOD TXRX
Datasheet Download
A2530R24CZ1GR.pdf
Availability of A2530R24CZ1GR
QUANTITY
A2530R24CZ1GR Order Process
Ship out your order
Specifications of A2530R24CZ1GR
Internal Part NumberEIS-A2530R24CZ1GR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package500
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesAIR™
PackagingTape & Reel (TR)
RF Family/Standard802.15.4
ProtocolZigbee®
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate-
Power - Output17dBm
Sensitivity-95dBm
Serial InterfacesSPI, UART
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size256kB Flash, 8kB RAM
Voltage - Supply2.2 V ~ 3.6 V
Current - Receiving28mA
Current - Transmitting67mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case34-SMD Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A2530R24CZ1GR
Related LinksA2530R, A2530R24CZ1GR Datasheet, Anaren Distributor
A2530R24CZ1GR Details Description
Related parts for A2530R24CZ1GR
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 55NS 68PLCC datasheet.pdf
WIRE MESH .43-.5 W/NUT NON-METAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 10VOUT 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 55W datasheet.pdf