Vishay/BCcomponents A271K15X7RL5TAA
A271K15X7RL5TAA picture photo
Mfg. Part Number
A271K15X7RL5TAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 500V X7R AXIAL
Datasheet Download
A271K15X7RL5TAA.pdf
Availability of A271K15X7RL5TAA
QUANTITY
A271K15X7RL5TAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A271K15X7RL5TAA
Internal Part NumberEIS-A271K15X7RL5TAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A271K15X7RL5TAA
Related LinksA271K15, A271K15X7RL5TAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A271K15X7RL5TAA Details Description
Related parts for A271K15X7RL5TAA
RES SMD 62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 10 OUT 24V datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 6A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
TAPE ADHSIVE TRANSFER 3/4" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 10V X7R 0504 datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 22-26AWG TIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf
IDLER BEARING AM60000V612 datasheet.pdf
CAP POLYMER 2200UF 20% 4V T/H datasheet.pdf