Vishay/BCcomponents A272K15X7RK5TAA
A272K15X7RK5TAA picture photo
Mfg. Part Number
A272K15X7RK5TAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 200V X7R AXIAL
Datasheet Download
A272K15X7RK5TAA.pdf
Availability of A272K15X7RK5TAA
QUANTITY
A272K15X7RK5TAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A272K15X7RK5TAA
Internal Part NumberEIS-A272K15X7RK5TAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A272K15X7RK5TAA
Related LinksA272K15, A272K15X7RK5TAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A272K15X7RK5TAA Details Description
Related parts for A272K15X7RK5TAA
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TVSOP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 7.4A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SSMINI2 datasheet.pdf
JUNIOR-TIMER CONTACT datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CARD MARKER 2" G datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB R/A TIN datasheet.pdf