Vishay/BCcomponents A272M15X7RL5UAA
A272M15X7RL5UAA picture photo
Mfg. Part Number
A272M15X7RL5UAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 500V X7R AXIAL
Datasheet Download
A272M15X7RL5UAA.pdf
Availability of A272M15X7RL5UAA
QUANTITY
A272M15X7RL5UAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A272M15X7RL5UAA
Internal Part NumberEIS-A272M15X7RL5UAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A272M15X7RL5UAA
Related LinksA272M15, A272M15X7RL5UAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A272M15X7RL5UAA Details Description
Related parts for A272M15X7RL5UAA
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC CODEC AFE AUDIO STER 64-CABGA datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.64A 160 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN KIT STC DEC 125UM SST MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf
CAP FILM 4.7 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf