Vishay/BCcomponents A273M20X7RH5UAA
A273M20X7RH5UAA picture photo
Mfg. Part Number
A273M20X7RH5UAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.027UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
A273M20X7RH5UAA.pdf
Availability of A273M20X7RH5UAA
QUANTITY
A273M20X7RH5UAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A273M20X7RH5UAA
Internal Part NumberEIS-A273M20X7RH5UAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.027µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.197" L (3.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A273M20X7RH5UAA
Related LinksA273M20, A273M20X7RH5UAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A273M20X7RH5UAA Details Description
Related parts for A273M20X7RH5UAA
IC REG LDO 5V 1A 6WSON datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 42POS SNGL GOLD datasheet.pdf
SWITCH SPDT 10A HINGE ROLL LEVER datasheet.pdf
CONN N JACK STR SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3A 400V PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf