Hirose Electric Co Ltd A2A-2S-2.54F
A2A-2S-2.54F picture photo
Mfg. Part Number
A2A-2S-2.54F
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CRIMP SOCKET
Datasheet Download
A2A-2S-2.54F.pdf
Availability of A2A-2S-2.54F
QUANTITY
A2A-2S-2.54F Order Process
Ship out your order
Specifications of A2A-2S-2.54F
Internal Part NumberEIS-A2A-2S-2.54F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesA2
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions2
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeDetent Lock
Color-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A2A-2S-2.54F
Related LinksA2A-2S, A2A-2S-2.54F Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A2A-2S-2.54F Details Description
Related parts for A2A-2S-2.54F
CONN INSPECT ADAPT FOR U.FL PLUG datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 17X8MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 13.55VC P600 datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf