Hirose Electric Co Ltd A3-10PA-2SV(71)
A3-10PA-2SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3-10PA-2SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS 2MM GOLD SMD
Datasheet Download
A3-10PA-2SV(71).pdf
Availability of A3-10PA-2SV(71)
QUANTITY
A3-10PA-2SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3-10PA-2SV(71)
Internal Part NumberEIS-A3-10PA-2SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3-10PA-2SV(71)
Related LinksA3-10PA, A3-10PA-2SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3-10PA-2SV(71) Details Description
Related parts for A3-10PA-2SV(71)
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 1CH GEN PURP 8SOP datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,GRA,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
IC PREDRIVER HEX LOW SIDE 32LQFP datasheet.pdf
RES 5.62M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 212V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf