Hirose Electric Co Ltd A3-16PA-2SV(71)
A3-16PA-2SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3-16PA-2SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 16POS 2MM GOLD SMD
Datasheet Download
A3-16PA-2SV(71).pdf
Availability of A3-16PA-2SV(71)
QUANTITY
A3-16PA-2SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3-16PA-2SV(71)
Internal Part NumberEIS-A3-16PA-2SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3-16PA-2SV(71)
Related LinksA3-16PA, A3-16PA-2SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3-16PA-2SV(71) Details Description
Related parts for A3-16PA-2SV(71)
CONN HEADER 15POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 ALUMINUM 15MM datasheet.pdf
TAPE POLYETHYLENE FILM 2"X 36YD datasheet.pdf
IC CODEC 8CH 110DB 192KHZ 64LQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277A datasheet.pdf
TVS DIODE 495VWM 760VC SMBJ datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8UDFN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf