Hirose Electric Co Ltd A3-50PA-2SV(71)
A3-50PA-2SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3-50PA-2SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 50POS 2MM GOLD SMD
Datasheet Download
A3-50PA-2SV(71).pdf
Availability of A3-50PA-2SV(71)
QUANTITY
A3-50PA-2SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3-50PA-2SV(71)
Internal Part NumberEIS-A3-50PA-2SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3-50PA-2SV(71)
Related LinksA3-50PA, A3-50PA-2SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3-50PA-2SV(71) Details Description
Related parts for A3-50PA-2SV(71)
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 322VC PLAD datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 90-264V PANEL MT datasheet.pdf
CROSSED ROLLER WAY UNIT datasheet.pdf
SUPERSABRE PLUG HSG GW 2CKT datasheet.pdf
IC CONV DC-DC SW 3CH 24SSOP datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 6CIRC .437 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.25W DO214AC datasheet.pdf