Hirose Electric Co Ltd A3-50PA-2SV
A3-50PA-2SV picture photo
Mfg. Part Number
A3-50PA-2SV
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 50POS 2MM GOLD SMD
Datasheet Download
A3-50PA-2SV.pdf
Availability of A3-50PA-2SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A3-50PA-2SV Order Process
Ship out your order
Specifications of A3-50PA-2SV
Internal Part NumberEIS-A3-50PA-2SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3-50PA-2SV
Related LinksA3-50, A3-50PA-2SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3-50PA-2SV Details Description
Related parts for A3-50PA-2SV
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 1506 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS485 1MBPS 10MSOP datasheet.pdf
IC CLK SOURCE DVD/MPEG 16-SOIC datasheet.pdf
ANTENNA 24DB EMBEDDED GPS datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS SIGNAL MOD TIN datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 220K 5% 0805 datasheet.pdf