Eaton (formerly Cooper Bussmann) A30221107
A30221107 picture photo
Mfg. Part Number
A30221107
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 11CIRC .437
Datasheet Download
A30221107.pdf
Availability of A30221107
QUANTITY
A30221107 Order Process
Ship out your order
Specifications of A30221107
Internal Part NumberEIS-A30221107
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesA3000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits11
Number of Wire Entries11
Pitch0.437" (11.10mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating600V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A30221107
Related LinksA302, A30221107 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A30221107 Details Description
Related parts for A30221107
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 19MM 14" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 107 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
IC FPGA 412 I/O 676FBGA datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN BOTTOM 13POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
15UF 100V 6,3X11 datasheet.pdf