Eaton (formerly Cooper Bussmann) A31931007MP
A31931007MP picture photo
Mfg. Part Number
A31931007MP
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .437
Datasheet Download
A31931007MP.pdf
Availability of A31931007MP
QUANTITY
A31931007MP Order Process
Ship out your order
Specifications of A31931007MP
Internal Part NumberEIS-A31931007MP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesA3000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.437" (11.10mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating600V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationQuick Connect (0.250"), Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A31931007MP
Related LinksA3193, A31931007MP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A31931007MP Details Description
Related parts for A31931007MP
LAMP NEON RED 120V PC MNT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB OTP 80QFP IN STOCK ORIGINAL datasheet.pdf
IC AMP FILTER VID QUAD 16-QSOP datasheet.pdf
RES 9.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 100' datasheet.pdf
IC XLATR BIDIR 1.15-5.5V 14TSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf