Allegro MicroSystems, LLC A3240ELHLT-T
A3240ELHLT-T picture photo
Mfg. Part Number
A3240ELHLT-T
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Brief Description
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W
Datasheet Download
A3240ELHLT-T.pdf
Availability of A3240ELHLT-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A3240ELHLT-T Order Process
Ship out your order
Specifications of A3240ELHLT-T
Internal Part NumberEIS-A3240ELHLT-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Sensing Range50G Trip, 5G Release
TypeSpecial Purpose
Voltage - Supply4.2 V ~ 24 V
Current - Supply6mA
Current - Output (Max)25mA
Output TypeOpen Collector
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseSOT-23W
Supplier Device PackageSOT-23W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3240ELHLT-T
Related LinksA3240E, A3240ELHLT-T Datasheet, Allegro MicroSystems, LLC Distributor
A3240ELHLT-T Details Description
Related parts for A3240ELHLT-T
RES 470K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 225W datasheet.pdf
CONN MINI-D 50POS EDGE PLUG datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC EQUALIZER RECEIVER 24-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf