Allegro MicroSystems, LLC A3240EUA
A3240EUA picture photo
Mfg. Part Number
A3240EUA
Brief Description
IC SWITCH HALL EFFECT 3SIP
Datasheet Download
A3240EUA.pdf
Availability of A3240EUA
QUANTITY
A3240EUA Order Process
Ship out your order
Specifications of A3240EUA
Internal Part NumberEIS-A3240EUA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Sensing Range50G Trip, 5G Release
TypeSpecial Purpose
Voltage - Supply4.2 V ~ 24 V
Current - Supply6mA
Current - Output (Max)25mA
Output TypeOpen Collector
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case3-SSIP
Supplier Device Package3-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3240EUA
Related LinksA324, A3240EUA Datasheet, Allegro MicroSystems, LLC Distributor
A3240EUA Details Description
Related parts for A3240EUA
IC DELAY LINE 20NS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 84POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 252K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 13POS RED datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf