Hirose Electric Co Ltd A3B-10PA-2DS(71)
A3B-10PA-2DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3B-10PA-2DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR 10POS RA 2MM
Datasheet Download
A3B-10PA-2DS(71).pdf
Availability of A3B-10PA-2DS(71)
QUANTITY
A3B-10PA-2DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3B-10PA-2DS(71)
Internal Part NumberEIS-A3B-10PA-2DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3B-10PA-2DS(71)
Related LinksA3B-10PA, A3B-10PA-2DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3B-10PA-2DS(71) Details Description
Related parts for A3B-10PA-2DS(71)
RES SMD 63.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 47 OHM 20SOIC datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 2.00A 6V CHIP 1206 datasheet.pdf
CTV 26C 26#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf