Hirose Electric Co Ltd A3B-22PA-2DS(71)
A3B-22PA-2DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3B-22PA-2DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR 22POS RA 2MM
Datasheet Download
A3B-22PA-2DS(71).pdf
Availability of A3B-22PA-2DS(71)
QUANTITY
A3B-22PA-2DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3B-22PA-2DS(71)
Internal Part NumberEIS-A3B-22PA-2DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3B-22PA-2DS(71)
Related LinksA3B-22PA, A3B-22PA-2DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3B-22PA-2DS(71) Details Description
Related parts for A3B-22PA-2DS(71)
RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 4BIT 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5MM datasheet.pdf
PELTIER OT12,66,F0,1211,11,W2.25 datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
XCEDE HD 3W 3PVH 4COL datasheet.pdf