Hirose Electric Co Ltd A3B-44PA-2DS(81)
A3B-44PA-2DS(81) picture photo
Mfg. Part Number
A3B-44PA-2DS(81)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR 44POS RA 2MM
Datasheet Download
A3B-44PA-2DS(81).pdf
Availability of A3B-44PA-2DS(81)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A3B-44PA-2DS(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3B-44PA-2DS(81)
Internal Part NumberEIS-A3B-44PA-2DS(81)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening Type-
Features-
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3B-44PA-2DS(81)
Related LinksA3B-44PA, A3B-44PA-2DS(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3B-44PA-2DS(81) Details Description
Related parts for A3B-44PA-2DS(81)
SYSTEM MARKING 100MM SPECIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 100mA 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 3.30 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
XFRMR PWR 10V 0.5A CHASSIS datasheet.pdf