Hirose Electric Co Ltd A3C-14DA-2DSA
A3C-14DA-2DSA picture photo
Mfg. Part Number
A3C-14DA-2DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
A3C-14DA-2DSA.pdf
Availability of A3C-14DA-2DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A3C-14DA-2DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of A3C-14DA-2DSA
Internal Part NumberEIS-A3C-14DA-2DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesA3
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3C-14DA-2DSA
Related LinksA3C-14, A3C-14DA-2DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3C-14DA-2DSA Details Description
Related parts for A3C-14DA-2DSA
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
RES 160 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
DSUB IP67 9POLE METAL PLAST HOOD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
20 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SNGL SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAPD-009492-C2W18 datasheet.pdf
TV 55C 55#20 PIN PLUG datasheet.pdf
120UF 400V 35X41 85C ST datasheet.pdf