Hirose Electric Co Ltd A3C-14DA-2DSC(71)
A3C-14DA-2DSC(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3C-14DA-2DSC(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
A3C-14DA-2DSC(71).pdf
Availability of A3C-14DA-2DSC(71)
QUANTITY
A3C-14DA-2DSC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3C-14DA-2DSC(71)
Internal Part NumberEIS-A3C-14DA-2DSC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesA3
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3C-14DA-2DSC(71)
Related LinksA3C-14DA, A3C-14DA-2DSC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3C-14DA-2DSC(71) Details Description
Related parts for A3C-14DA-2DSC(71)
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 3V 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SO datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
DSUB B/S METLZ/PLA 50 DEGR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 311.04MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf