Hirose Electric Co Ltd A3C-26P-2DSA
A3C-26P-2DSA picture photo
Mfg. Part Number
A3C-26P-2DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 26POS 2MM GOLD DIP
Datasheet Download
A3C-26P-2DSA.pdf
Availability of A3C-26P-2DSA
QUANTITY
A3C-26P-2DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of A3C-26P-2DSA
Internal Part NumberEIS-A3C-26P-2DSA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3C-26P-2DSA
Related LinksA3C-26, A3C-26P-2DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3C-26P-2DSA Details Description
Related parts for A3C-26P-2DSA
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 3.3K OHM 10% RAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 6.49M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ZACK MARKER STRIP LABEL HORIZON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 54V 185W datasheet.pdf