Hirose Electric Co Ltd A3C-44P-2DSA(11)
A3C-44P-2DSA(11) picture photo
Mfg. Part Number
A3C-44P-2DSA(11)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 44POS 2MM GOLD DIP
Datasheet Download
A3C-44P-2DSA(11).pdf
Availability of A3C-44P-2DSA(11)
QUANTITY
A3C-44P-2DSA(11) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3C-44P-2DSA(11)
Internal Part NumberEIS-A3C-44P-2DSA(11)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3C-44P-2DSA(11)
Related LinksA3C-44P-, A3C-44P-2DSA(11) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3C-44P-2DSA(11) Details Description
Related parts for A3C-44P-2DSA(11)
IC ETHERNET PHYSCL LAYER 128PQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STANDARD CMC datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
IC REDRIVER PCIE 8CH 54WQFN datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED T3 1/4 BAY YEL 28VAC/DC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.1A 29 MOHM SMD datasheet.pdf