Hirose Electric Co Ltd A3C-44P-2DSA
A3C-44P-2DSA picture photo
Mfg. Part Number
A3C-44P-2DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 44POS 2MM GOLD DIP
Datasheet Download
A3C-44P-2DSA.pdf
Availability of A3C-44P-2DSA
QUANTITY
A3C-44P-2DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of A3C-44P-2DSA
Internal Part NumberEIS-A3C-44P-2DSA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3C-44P-2DSA
Related LinksA3C-44, A3C-44P-2DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3C-44P-2DSA Details Description
Related parts for A3C-44P-2DSA
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V LP SHTDN 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOD IPM 600V 10A MINI DIP datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB6 M20 datasheet.pdf
RFSW,N,14.0 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf