Hirose Electric Co Ltd A3C-50DA-2DSE(71)
A3C-50DA-2DSE(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3C-50DA-2DSE(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
A3C-50DA-2DSE(71).pdf
Availability of A3C-50DA-2DSE(71)
QUANTITY
A3C-50DA-2DSE(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3C-50DA-2DSE(71)
Internal Part NumberEIS-A3C-50DA-2DSE(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesA3
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)