Omron Automation & Safety A3CJ-90A1-24ER
A3CJ-90A1-24ER picture photo
Mfg. Part Number
A3CJ-90A1-24ER
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
A3CJ-90A1-24ER.pdf
Availability of A3CJ-90A1-24ER
QUANTITY
A3CJ-90A1-24ER Order Process
Ship out your order
Specifications of A3CJ-90A1-24ER
Internal Part NumberEIS-A3CJ-90A1-24ER
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA3C
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3CJ-90A1-24ER
Related LinksA3CJ-90, A3CJ-90A1-24ER Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3CJ-90A1-24ER Details Description
Related parts for A3CJ-90A1-24ER
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf