Hirose Electric Co Ltd A3D-28DA-2DSE(71)
A3D-28DA-2DSE(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3D-28DA-2DSE(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
A3D-28DA-2DSE(71).pdf
Availability of A3D-28DA-2DSE(71)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A3D-28DA-2DSE(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3D-28DA-2DSE(71)
Internal Part NumberEIS-A3D-28DA-2DSE(71)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesA3
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3D-28DA-2DSE(71)
Related LinksA3D-28DA, A3D-28DA-2DSE(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3D-28DA-2DSE(71) Details Description
Related parts for A3D-28DA-2DSE(71)
RES SMD 187 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 48POS STR datasheet.pdf
CAP ALUM 3000UF 30V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD VOUT 10-MSOP datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
POWER MODULE datasheet.pdf
Connector Header 64 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf