TE Connectivity AMP Connectors A3DDB-2006G
A3DDB-2006G picture photo
Mfg. Part Number
A3DDB-2006G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE- AKR20B/AE20G/AKR20B
Datasheet Download
A3DDB-2006G.pdf
Availability of A3DDB-2006G
QUANTITY
A3DDB-2006G Order Process
Ship out your order
Specifications of A3DDB-2006G
Internal Part NumberEIS-A3DDB-2006G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions20
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesPolarizing Key, Strain Relief
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3DDB-2006G
Related LinksA3DDB, A3DDB-2006G Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
A3DDB-2006G Details Description
Related parts for A3DDB-2006G
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAMMER 84-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 95POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC SHIFT REG 8BIT PARALL 14-DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 7.5GHZ 16LFCSP datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 304VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 368MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf