Hirose Electric Co Ltd A3EA-44D-2R(11)
A3EA-44D-2R(11) picture photo
Mfg. Part Number
A3EA-44D-2R(11)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET IDC 44POS 2MM
Datasheet Download
A3EA-44D-2R(11).pdf
Availability of A3EA-44D-2R(11)
QUANTITY
A3EA-44D-2R(11) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3EA-44D-2R(11)
Internal Part NumberEIS-A3EA-44D-2R(11)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesA3E
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions44
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3EA-44D-2R(11)
Related LinksA3EA-44, A3EA-44D-2R(11) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3EA-44D-2R(11) Details Description
Related parts for A3EA-44D-2R(11)
JOINT WIRE NYLON INS 12-8AWG RED datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10"L X 8"W datasheet.pdf
IC CTLR PFC/PWM COMBO 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf