Microsemi SoC A3P1000-2FGG256I
A3P1000-2FGG256I picture photo
Mfg. Part Number
A3P1000-2FGG256I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 177 I/O 256FBGA
Datasheet Download
A3P1000-2FGG256I.pdf
Availability of A3P1000-2FGG256I
QUANTITY
A3P1000-2FGG256I Order Process
Ship out your order
Specifications of A3P1000-2FGG256I
Internal Part NumberEIS-A3P1000-2FGG256I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Rev. C 24/Jun/2013
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesProASIC3
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits147456
Number of I/O177
Number of Gates1000000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-FPBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3P1000-2FGG256I
Related LinksA3P1000-, A3P1000-2FGG256I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A3P1000-2FGG256I Details Description
Related parts for A3P1000-2FGG256I
IC OTP 1MBIT 90NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 58POS GOLD SMD datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
BOARD EVAL SI3056/SI3018 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 55POS SMD datasheet.pdf