Omron Automation & Safety A3PA-90A11-24EO
A3PA-90A11-24EO picture photo
Mfg. Part Number
A3PA-90A11-24EO
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PA-90A11-24EO.pdf
Availability of A3PA-90A11-24EO
QUANTITY
A3PA-90A11-24EO Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PA-90A11-24EO
Internal Part NumberEIS-A3PA-90A11-24EO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapOrange
Illumination Type, ColorLED, Orange
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 23.50mm x 22.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PA-90A11-24EO
Related LinksA3PA-90, A3PA-90A11-24EO Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PA-90A11-24EO Details Description
Related parts for A3PA-90A11-24EO
RES 2.40K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.9A 250 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SLDSW 10A 0.5M ROLLER 90 DEG datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 6PVH 8COL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H datasheet.pdf