Omron Automation & Safety A3PA-90A11-24EW
A3PA-90A11-24EW picture photo
Mfg. Part Number
A3PA-90A11-24EW
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PA-90A11-24EW.pdf
Availability of A3PA-90A11-24EW
QUANTITY
A3PA-90A11-24EW Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PA-90A11-24EW
Internal Part NumberEIS-A3PA-90A11-24EW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 23.50mm x 22.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PA-90A11-24EW
Related LinksA3PA-90, A3PA-90A11-24EW Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PA-90A11-24EW Details Description
Related parts for A3PA-90A11-24EW
DEMO BOARD I2C datasheet.pdf
BEAD FERRITE ARRAY 600 OHM 3216 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 28-30AWG TAB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" .50MM 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
MINI-FIT JR. VERT. HDR. MF/BL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf