Omron Automation & Safety A3PA-90A12-24AG
A3PA-90A12-24AG picture photo
Mfg. Part Number
A3PA-90A12-24AG
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PA-90A12-24AG.pdf
Availability of A3PA-90A12-24AG
QUANTITY
A3PA-90A12-24AG Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PA-90A12-24AG
Internal Part NumberEIS-A3PA-90A12-24AG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 23.50mm x 22.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PA-90A12-24AG
Related LinksA3PA-90, A3PA-90A12-24AG Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PA-90A12-24AG Details Description
Related parts for A3PA-90A12-24AG
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 22MM PROMINENT GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & STRIP XT DISC S XCS datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
RES 12K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf