Omron Automation & Safety A3PA-90A12-24APW
A3PA-90A12-24APW picture photo
Mfg. Part Number
A3PA-90A12-24APW
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PA-90A12-24APW.pdf
Availability of A3PA-90A12-24APW
QUANTITY
A3PA-90A12-24APW Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PA-90A12-24APW
Internal Part NumberEIS-A3PA-90A12-24APW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 23.50mm x 22.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PA-90A12-24APW
Related LinksA3PA-90A, A3PA-90A12-24APW Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PA-90A12-24APW Details Description
Related parts for A3PA-90A12-24APW
IC XDCP 32-TAP 50K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC VIDEO BUFFER AMP SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR DIN RAIL RJ45 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 30MM datasheet.pdf