Omron Automation & Safety A3PA-90B11-24AA
A3PA-90B11-24AA picture photo
Mfg. Part Number
A3PA-90B11-24AA
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PA-90B11-24AA.pdf
Availability of A3PA-90B11-24AA
QUANTITY
A3PA-90B11-24AA Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PA-90B11-24AA
Internal Part NumberEIS-A3PA-90B11-24AA
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 23.50mm x 22.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PA-90B11-24AA
Related LinksA3PA-90, A3PA-90B11-24AA Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PA-90B11-24AA Details Description
Related parts for A3PA-90B11-24AA
RES SMD 23.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 800MA 306 MOHM datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf