Omron Automation & Safety A3PA-90B11-24AO
A3PA-90B11-24AO picture photo
Mfg. Part Number
A3PA-90B11-24AO
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PA-90B11-24AO.pdf
Availability of A3PA-90B11-24AO
QUANTITY
A3PA-90B11-24AO Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PA-90B11-24AO
Internal Part NumberEIS-A3PA-90B11-24AO
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapOrange
Illumination Type, ColorLED, Orange
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 23.50mm x 22.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PA-90B11-24AO
Related LinksA3PA-90, A3PA-90B11-24AO Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PA-90B11-24AO Details Description
Related parts for A3PA-90B11-24AO
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 55A LFPAKI datasheet.pdf
TAPE ALL WEATHER VINYL 3/4" datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG BROWN 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
HYDRL.DIES VERSAKRIMP 3/0 AWG datasheet.pdf
HOOK-UP 24AWG WHT/VIO 1000' datasheet.pdf
DSUB ACCY datasheet.pdf
SOCKET JUNCTION MODULES datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf