Omron Automation & Safety A3PA-90C12-24AW
A3PA-90C12-24AW picture photo
Mfg. Part Number
A3PA-90C12-24AW
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PA-90C12-24AW.pdf
Availability of A3PA-90C12-24AW
QUANTITY
A3PA-90C12-24AW Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PA-90C12-24AW
Internal Part NumberEIS-A3PA-90C12-24AW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 23.50mm x 22.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PA-90C12-24AW
Related LinksA3PA-90, A3PA-90C12-24AW Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PA-90C12-24AW Details Description
Related parts for A3PA-90C12-24AW
HOOK-UP SOLID 16AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
VOLTMETER 200MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
IC AUD/VID SWITCH SPI SER 16QSOP datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROC 12BIT 36-QFN datasheet.pdf
NJ5 DEMO UGKIT, TJGML2 TO NJEC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 18POS datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf