Microsemi SoC A3PE1500-FG484
A3PE1500-FG484 picture photo
Mfg. Part Number
A3PE1500-FG484
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 280 I/O 484FBGA
Datasheet Download
A3PE1500-FG484.pdf
Availability of A3PE1500-FG484
QUANTITY
A3PE1500-FG484 Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PE1500-FG484
Internal Part NumberEIS-A3PE1500-FG484
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationGold to Palladium Coated Copper Wire Chg 5/Nov/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesProASIC3E
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits276480
Number of I/O280
Number of Gates1500000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case484-BGA
Supplier Device Package484-FPBGA (23x23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PE1500-FG484
Related LinksA3PE150, A3PE1500-FG484 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A3PE1500-FG484 Details Description
Related parts for A3PE1500-FG484
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 6NS 100QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
COVER 2-TYPE FR 505 ISG datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 SOLID STATE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 120POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf