Omron Automation & Safety A3PJ-90A11-24AO
A3PJ-90A11-24AO picture photo
Mfg. Part Number
A3PJ-90A11-24AO
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PJ-90A11-24AO.pdf
Availability of A3PJ-90A11-24AO
QUANTITY
A3PJ-90A11-24AO Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PJ-90A11-24AO
Internal Part NumberEIS-A3PJ-90A11-24AO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA3P
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapOrange
Illumination Type, ColorLED, Orange
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.50mm x 23.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PJ-90A11-24AO
Related LinksA3PJ-90, A3PJ-90A11-24AO Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PJ-90A11-24AO Details Description
Related parts for A3PJ-90A11-24AO
RES SMD 2.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 150W TO220AB datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER QUAD 24TVSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 1.2A 71 MOHM SMD datasheet.pdf
82UF 75V 9.53X41.3 AXI datasheet.pdf