Omron Automation & Safety A3PJ-90D11-24EG
A3PJ-90D11-24EG picture photo
Mfg. Part Number
A3PJ-90D11-24EG
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PJ-90D11-24EG.pdf
Availability of A3PJ-90D11-24EG
QUANTITY
A3PJ-90D11-24EG Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PJ-90D11-24EG
Internal Part NumberEIS-A3PJ-90D11-24EG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.50mm x 23.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PJ-90D11-24EG
Related LinksA3PJ-90, A3PJ-90D11-24EG Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PJ-90D11-24EG Details Description
Related parts for A3PJ-90D11-24EG
IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SENS RH/TEMP DGTL-OUT 14-SOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CABLE CLAMP FOR DB25 datasheet.pdf
EMI FILTER 24V 14A ACTIVE EMI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf