Omron Automation & Safety A3PJ-90D12-24AA
A3PJ-90D12-24AA picture photo
Mfg. Part Number
A3PJ-90D12-24AA
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PJ-90D12-24AA.pdf
Availability of A3PJ-90D12-24AA
QUANTITY
A3PJ-90D12-24AA Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PJ-90D12-24AA
Internal Part NumberEIS-A3PJ-90D12-24AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.50mm x 23.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PJ-90D12-24AA
Related LinksA3PJ-90, A3PJ-90D12-24AA Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PJ-90D12-24AA Details Description
Related parts for A3PJ-90D12-24AA
RACK STEEL 23.6X23X70.3 BE/GY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1.5A 200 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 27 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 2CKT datasheet.pdf