Omron Automation & Safety A3PT-90B12-24SR
A3PT-90B12-24SR picture photo
Mfg. Part Number
A3PT-90B12-24SR
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PT-90B12-24SR.pdf
Availability of A3PT-90B12-24SR
QUANTITY
A3PT-90B12-24SR Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PT-90B12-24SR
Internal Part NumberEIS-A3PT-90B12-24SR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA3P
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 29.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PT-90B12-24SR
Related LinksA3PT-90, A3PT-90B12-24SR Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PT-90B12-24SR Details Description
Related parts for A3PT-90B12-24SR
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 12 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN CAP FOR MODULAR JACKS datasheet.pdf
CONN RCPT STRGHT 4POS SKT IDC datasheet.pdf
OSC XO 148.35165MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
6.5MM WTB RCPT HSE PBTP BLU 6CKT datasheet.pdf