Omron Automation & Safety A3SA-90B1-24SG
A3SA-90B1-24SG picture photo
Mfg. Part Number
A3SA-90B1-24SG
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
A3SA-90B1-24SG.pdf
Availability of A3SA-90B1-24SG
QUANTITY
A3SA-90B1-24SG Order Process
Ship out your order
Specifications of A3SA-90B1-24SG
Internal Part NumberEIS-A3SA-90B1-24SG
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP00
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3SA-90B1-24SG
Related LinksA3SA-90, A3SA-90B1-24SG Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3SA-90B1-24SG Details Description
Related parts for A3SA-90B1-24SG
IC OPAMP VFB 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LV 4BIT FET MUX/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TO263-7 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 80UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf