Omron Automation & Safety A3SJ-90B1-24SG
A3SJ-90B1-24SG picture photo
Mfg. Part Number
A3SJ-90B1-24SG
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
A3SJ-90B1-24SG.pdf
Availability of A3SJ-90B1-24SG
QUANTITY
A3SJ-90B1-24SG Order Process
Ship out your order
Specifications of A3SJ-90B1-24SG
Internal Part NumberEIS-A3SJ-90B1-24SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationA3S Marking Nov/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA3S
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP00
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-10°C ~ 50°C