Microsemi SoC A40MX04-3PQ100I
A40MX04-3PQ100I picture photo
Mfg. Part Number
A40MX04-3PQ100I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 69 I/O 100PQFP
Datasheet Download
A40MX04-3PQ100I.pdf
Availability of A40MX04-3PQ100I
QUANTITY
A40MX04-3PQ100I Order Process
Ship out your order
Specifications of A40MX04-3PQ100I
Internal Part NumberEIS-A40MX04-3PQ100I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesMX
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits-
Number of I/O69
Number of Gates6000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-BQFP
Supplier Device Package100-PQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A40MX04-3PQ100I
Related LinksA40MX04, A40MX04-3PQ100I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A40MX04-3PQ100I Details Description
Related parts for A40MX04-3PQ100I
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
Connector Header 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 261 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP WB 42-48MHZ BLK datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6BA BRASS 3/4" datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
KIT EVALUATION MAX16962R datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 20AWG RED datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf