Pulse Electronics Corporation A41-130-16A16
A41-130-16A16 picture photo
Mfg. Part Number
A41-130-16A16
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
A41-130-16A16.pdf
Availability of A41-130-16A16
QUANTITY
A41-130-16A16 Order Process
Ship out your order
Specifications of A41-130-16A16
Internal Part NumberEIS-A41-130-16A16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesInternational High Power
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max)Parallel 16.2A, Series 8.1A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max130 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension71.42mm L x 85.85mm W
Height - Seated (Max)73.02mm
Voltage - Isolation-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A41-130-16A16
Related LinksA41-13, A41-130-16A16 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
A41-130-16A16 Details Description
Related parts for A41-130-16A16
BOARD EMULATION FOR SI4212 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
TOOL DIE SET M22520/5-49 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf