Pulse Electronics Corporation A41-175-12A11
A41-175-12A11 picture photo
Mfg. Part Number
A41-175-12A11
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
A41-175-12A11.pdf
Availability of A41-175-12A11
QUANTITY
A41-175-12A11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A41-175-12A11
Internal Part NumberEIS-A41-175-12A11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesInternational High Power
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max)Parallel 28A, Series 14A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max175 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension79.38mm L x 95.25mm W
Height - Seated (Max)73.02mm
Voltage - Isolation-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A41-175-12A11
Related LinksA41-17, A41-175-12A11 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
A41-175-12A11 Details Description
Related parts for A41-175-12A11
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TRANSDCR AC 4-20 MADC OUT 1PHASE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 3/0AWG ORANGE 250' datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 30A datasheet.pdf
PTC 24V POLYFUSE SMT 0603 .035A datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 STEEL 9MM datasheet.pdf