Pulse Electronics Corporation A41-175-20A23
A41-175-20A23 picture photo
Mfg. Part Number
A41-175-20A23
Datasheet Download
A41-175-20A23.pdf
Availability of A41-175-20A23
QUANTITY
A41-175-20A23 Order Process
Ship out your order
Specifications of A41-175-20A23
Internal Part NumberEIS-A41-175-20A23
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 17.6A, Series 8.8A
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension79.38mm L x 95.25mm W
Height - Seated (Max)73.02mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A41-175-20A23
Related LinksA41-17, A41-175-20A23 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
A41-175-20A23 Details Description
Related parts for A41-175-20A23
RES SMD 280K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CABLE W/CONNECTOR RESOLVER 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf